Cennik nagrań lektorskich

Cennik nagrań lektorskich

Cennik nagrań lektorskich nie jest jednolity, gdyż na stawki wpływają różne czynniki. Dotyczą one w dużej mierze osób, które mają użyczyć głosu do materiału, ponieważ odbiegają one od siebie doświadczeniem czy unikalnością barwy, a nawet językiem, jakim operują. Przygotowane pliki służą zastosowaniu w różnych celach i w wielu odmiennych od siebie mediach, od tych tradycyjnych, po internetowe. W SoundProve na pewno znajdziesz to, czego oczekujesz i zyskasz jakościowe nagrania w dobrej cenie.

Spis treści
Co wpływa na stawki?
Jak wygląda to w naszym studio?
Różnorodne materiały
Bank lektorów
Realizacja zleceń

Od czego zależy cennik nagrań lektorskich?

Trudno jest o jasno ustalony cennik nagrań lektorskich, ponieważ w zasadzie każdy nagrywany materiał jest inny i prezentuje odmienną historię. Przede wszystkim odbiegają od siebie i stawki lektorów, na co wpływają różne kwestie związane z ich profilem. Co naturalne więcej zapłaci się za znany głos, ale w naszej ofercie nie brakuje głosów z ekonomicznej półki cenowej. Ceny zmieniają się również zależnie od języka wybranej treści.
Generalnie lektorzy podzieleni są na III grupy cenowe – I grupa to głosy znane z bloków reklamowych w najbardziej korzystnych cenach, II grupa to znani i lubiani lektorzy w średniej półce cenowej i III najdroższa grupa, w której nagrania zawsze wycenia się indywidualnie.

Specyfika materiału

Na cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za nagranie, na pewno wpływa to, co ma zostać przygotowane, ponieważ od tego może zależeć, ile realnie wyniesie czas pracy. Ważna jest zatem na pewno długość tekstu. Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę jest pole eksploatacji czyli miejsce gdzie nagranie będzie emitowane, czy będzie to spot reklamowy emitowany w telewizji ogólnopolskiej czy w lokalnych stacjach radiowych, w internecie czy może będzie to nagranie na potrzeby prezentacji wewnątrzfirmowej? Im większy zasięg nagrania tym wyższe honorarium dla lektora. Naturalnym jest fakt, że nagranie do spotu emitowanego w bloku reklamowym w telewizji o zasięgu ogólnokrajowym ma większy zasięg niż wewnętrzna prezentacja dla firmy, dlatego nagranie materiałów wewnętrznych kosztuje dużo mniej niż spot do TV. Do tego istotnym aspektem może być jego trudność, przy czym może być ona rozumiana na różne sposoby. Jednym z takich czynników może być zaawansowane, specjalistyczne słownictwo. Warto pamiętać, że praca lektora nie polega na machinalnym odczytywaniu formułek, tylko dobieraniu tonu, akcentowania niektórych słów czy umiejętnym zaplanowaniu pauz, więc bardzo techniczne sformułowania będą bardziej problematyczne. Na skomplikowanie tekstu może też wpływać przykładowo większa liczba obcojęzycznych słów czy liczebników. Co do zasady im trudniejszy będzie materiał, tym dłużej będą trwały nagrania, co wpływa na wzrost stawki.

Doświadczenie i renoma lektora

Na pewno oczekiwane stawki są uzależnione od specyfiki danego lektora. Liczy się tu w dużej mierze doświadczenie i to, jak charakterystyczny jest jego głos, gdyż wtedy lepiej zapada on w pamięć. Zapewne na swoim przykładzie doświadczyłeś kiedyś chwil, w których oglądając program czy reklamę, usłyszałeś znajomy głos, choć czasem nie mając nawet świadomości, jak nazywa się sam lektor. Im bardziej prestiżowy będzie wybór, tym wyższej można oczekiwać ceny, przy czym wiele zależy od tego, co chcesz nagrywać. Z myślą o ważnych programach czy spotach często warto jest wybrać właśnie uznane na rynku nazwisko, ponieważ od razu podniesie to prestiż samego materiału, można oczywiście oczekiwać najwyższej jakości, a u odbiorców taki głos wzbudzi zadowolenie oraz zainteresowanie, czy często wręcz zaufanie. Sama oryginalność głosu może być przesłanką ku wyższym stawkom danego lektora, nawet jeżeli nie działa on na rynku bardzo długo. Unikalna czy charyzmatyczna barwa wpływa na atrakcyjność późniejszego nagrania i większy jest przez to koszt samej realizacji.

Nagrywanie głosu

Język lektora

Większość nagrań odbywa się w języku polskim, ale nie brakuje sytuacji, w których potrzebne są jakieś materiały dedykowane cudzoziemcom czy lekcjom i kursom językowym. Lektor obcojęzyczny będzie zatem droższy. Widać tu również zależność, zgodnie z którą im rzadziej spotykany język, tym stawka będzie szła w górę, gdyż na rynku jest mniej osób, które mogą przygotować takie treści.

Cennik nagrań lektorskich w SoundProve

W SoundProve cennik nagrań lektorskich jest elastyczny i dopasowany do konkretnego projektu. Przygotowujemy w zasadzie dowolne materiały tego typu, więc zachęcamy do kontaktu, na pewno staniemy na wysokości zadania. Posiadamy rozbudowaną bazę lektorów, a ich głosy możesz usłyszeć nawet z poziomu witryny internetowej. Wybierz odpowiednią osobę lub zdaj się na nasz wybór. Zajmujemy się tym procesem kompleksowo, od otrzymania tekstu po odesłanie gotowego i obrobionego nagrania.

Do różnych celów

W praktyce lektorzy towarzyszą nam niemal we wszystkich mediach. Ich głosy słyszymy oczywiście w radiu czy telewizji, ale coraz częściej również w materiałach publikowanych w sieci. Usługi lektorskie są naszą specjalnością i jesteśmy w stanie przygotować różnorodne treści. Mogą to być spoty reklamowe do telewizji i sieci, reklamy oraz dżingle radiowe, ale i filmy szkoleniowe oraz instruktażowe. Z takich usług korzysta się jednak przy różnego rodzaju prezentacjach, przewodnikach, a także z myślą o komunikatach w przestrzeni publicznej czy zapowiedziach telefonicznych (IVR). Jak widać, możemy opracować dosłownie wszystko.

Bank głosów

Bardzo cennym i wyróżniającym nasze studio atutem jest bank głosów, czyli w praktyce baza lektorów, z którymi współpracujemy. Powiedzieć o niej, że jest szeroka, to tak, jakby nic nie powiedzieć, a jest przy tym stale wzbogacana. Znajdziesz tam ponad trzysta osób i najlepsze głosy polskie oraz zagraniczne, w tym nie tylko angielskie czy niemieckie, ale i inne europejskie, a nawet wietnamskie czy hebrajskie. W spisie odnajdziesz lektorów różnej płci i w odmiennych przedziałach wiekowych, więc na pewno znajdzie się głos dosłownie idealny do danego materiału, zarówno, gdy będzie to dubbing do dziecięcej animacji, jak i lektor dedykowany filmowi instruktażowemu dla dorosłych. Jeżeli chodzi o ceny przy każdym lektorze, możesz zobaczyć oznaczenie według trzystopniowej skali, z której możesz się dowiedzieć, jak wyceniane są usługi danej osoby. W banku znajdują się próbki głosów, które możesz odtworzyć bezpośrednio z poziomu strony lub w razie potrzeby pobrać taką próbkę do odsłuchania. Sam bank jest przejrzysty i możesz filtrować wyszukiwane wyniki na bazie różnych parametrów: języka, płci, wieku czy ceny, uwzględniając przy tym tylko określony z tych czynników lub ich kombinacje.

Jak przebiega zlecenie?

Specjalizujemy się w takich nagraniach i możemy je przygotować w zasadzie od A do Z. Konkretnego lektora do swojego materiału możesz wybrać samemu, zapoznając się z głosami dostępnymi w naszej bazie, ale możemy także pomóc w dobraniu odpowiedniej osoby. Po otrzymaniu na maila tekstu i wybraniu lektora przejdziemy do ustalenia wszelkich wytycznych oraz profesjonalnych nagrań. Na tym nie koniec, gdyż zajmiemy się też fachowym obrobieniem materiału, co zapewnia odpowiednią jakość brzmienia. Odsyłamy zatem gotowy projekt w formie plików emisyjnych. Cena ustalana jest indywidualnie zależnie od projektu, a szczegóły udzielane są mailowo i telefonicznie. Warto przy tym zaznaczyć, że całe zlecenie możesz złożyć, nie wychodząc z domu – zamawiając materiał drogą pocztową i otrzymując go w ten sam sposób.

Opłata za konkretny projekt głosowy zależy od stopnia jego zaawansowania. Poszczególni lektorzy mają odmienne stawki wynikające ze swojego doświadczenia, oryginalności głosu czy języka, w jakim operują. Zachęcamy do wybrania oferty SoundProve, gdyż z nami na pewno będziesz zadowolony z relacji ceny do jakości, a nie straszne są nam żadne treści.

Zadzwoń Napisz