Głos lektora

Głos lektora. Jak wybrać?

Głos lektora to element, który w dużym stopniu decyduje o jakości i powodzeniu reklam radiowych i telewizyjnych, komunikatów, zapowiedzi telefonicznych, materiałów szkoleniowych, prezentacji czy audiobooków. Jego odpowiedni wybór może znacząco wzmocnić przekaz nagrania dźwiękowego, ponieważ pozwala na odczyt treści przez utalentowanego i posługującego się unikalnymi umiejętnościami wykonawcę. Stale rozbudowywaną bazę głosów lektorskich posiada nasze studio SoundProve.

Spis treści
Czym wyróżnia się dobry głos?
Natężenie emocjonalne
Interesujące brzmienie
Nienaganna dykcja
Jasność przekazu
Jak wybrać głos?
Baza głosów
Oferta SoundProve
Cena

Czym wyróżnia się dobry głos lektora?

Głos lektora powinien być odpowiednio dopasowany do specyfiki projektu dźwiękowego, aby odczytywana przez niego treść we właściwy sposób oddziaływała na słuchaczy. Usługi tego rodzaju specjalistów są obecnie znacznie powszechniejsze niż dawniej, ze względu na rosnącą popularność działań marketingowych z wykorzystaniem dźwięku. Dobrego lektora wymagają zarówno głosowe nagrania przeznaczone do emisji ogólnopolskiej, jak i te ukierunkowane na lokalne rynki.

Natężenie emocjonalne

Dobry lektor powinien w umiejętny sposób przekazać swoim głosem sedno treści, która znajdzie się w powierzonym mu tekście. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie natężenie emocjonalne wypowiedzi, aby słuchacze byli w stanie łatwo utożsamić się z usłyszanym komunikatem oraz szybko zrozumieć jego specyfikę. Zawód lektora ma bardzo dużo wspólnego z aktorstwem, dlatego dobry wykonawca powinien na potrzeby każdego projektu umiejętnie operować głosem – modulując go, dbając o tonację czy akcentując najważniejsze informacje. Umiejętności te przydają się nie tylko w produkcjach filmowych, animacjach czy dubbingu, ale również reklamach, szkoleniach e-learningowych, audiobookach oraz innych nagraniach dźwiękowych.

Interesujące brzmienie

Na brzmienie głosu składają się zarówno indywidualne cechy wykonawcy, jak i wypracowane przez niego umiejętności. Obecnie lektorzy bardzo często dobierani są pod kątem ich specjalizacji, dzięki czemu mogą doskonale wywiązać się ze swojego zadania. W SoundProve współpracujemy z wykonawcami dorosłymi i dziecięcymi, doświadczonymi i początkującymi oraz polskimi i zagranicznymi, a także bardzo wszechstronnymi lub tymi o ściśle określonym emploi. W naszej bazie nietrudno znaleźć głosy o brzmieniu, które z powodzeniem spełnią wymagania każdego projektu.

Nienaganna dykcja

Dobry głos to taki, który jest wyraźny, zrozumiały i przyjemny dla ucha. Profesjonalny lektor musi więc dysponować umiejętnością perfekcyjnej wymowy, w czym ogromną rolę odgrywa odpowiednio wytrenowana dykcja. Jeżeli tekst nie zostanie odczytany w prawidłowy sposób, odbiorcy będą mieli trudności ze zrozumieniem przekazu. Problem z wychwyceniem wszystkich słów wypowiedzianych przez lektora sprawi, że nagranie przygotowane w konkretnym celu może go nigdy nie osiągnąć. Dobry głos nie powinien tworzyć żadnych barier w komunikacji, dlatego tak duże znaczenie ma perfekcyjna dykcja. Niedbała mowa może też negatywnie odbić się na promowanej marce, usłudze czy produkcie, ponieważ świadczy o braku profesjonalnego podejścia.

Jasność przekazu

Cechą dobrego lektora jest umiejętność zrozumienia tekstu, który zostanie mu powierzony. Dotyczy to nie tylko poprawnej wymowy wszystkich słów czy nazw, ale również zadbanie o właściwą intonację. Wykonawca dobrze operujący swoim głosem będzie w stanie wychwycić wszystkie niuanse zawarte w odczytywanym materiale, umiejętnie interpretując scenariusz na różne sposoby. Z pomocą profesjonalnego lektora nawet najbardziej informacyjny i prosty tekst zyska głębię, która rozjaśni jego przekaz i nada mu wartości. Odpowiednio dostosowując brzmienie, melodię i emocjonalność wypowiedzi, zyskać można wiele różnych rezultatów końcowych. Doświadczony lektor potrafi przygotować nawet kilka wersji intonacyjnych, dzięki czemu klient ma do szansę wyboru tej najlepiej spełniającej jego potrzeby.

Mikrofon do nagrań lektorskich

Jak wybrać głos lektora online?

Głos lektora online znaleźć można za pomocą naszej bazy. W SoundProve dysponujemy rozbudowanym bankiem, w którym dostępnych jest wiele interesujących propozycji. Baza głosów naszego studia obejmuje zarówno profesjonalnych i łatwo rozpoznawalnych lektorów, jak i utalentowanych wykonawców dopiero zaczynających swoją karierę w branży. Dawniej poszukiwania lektora wymagały zwykle osobistej wizyty w studiu dźwiękowym i przesłuchiwania nagrań poszczególnych kandydatów, jednak obecnie z usługi tej skorzystać można przez Internet.

Baza głosów

Za sprawą praktycznych filtrów, poszczególne pozycje z naszej bazy przeglądać można z uwzględnieniem konkretnych parametrów – płci, wieku, ceny czy języka. Na podstawie tych wytycznych każdy z pewnością łatwo odnajdzie lektora idealnie spełniającego potrzeby zróżnicowanych projektów. Nasz bank głosów jest ogólnodostępny, dzięki czemu poszczególne pozycje odsłuchiwać da się bezpłatnie i bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Istnieje też możliwość pobrania próbek, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Rozwiązanie to jest sporym ułatwieniem zwłaszcza dla agencji reklamowych, które najczęściej wyszukują lektorów do realizacji różnych projektów. Nasza baza jest wyjątkowo pomocnym narzędziem, ponieważ pozwala na porównywanie ze sobą poszczególnych głosów. Na tej podstawie da się łatwo wyselekcjonować ten, który będzie najbardziej odpowiedni.

Oferta SoundProve

Lektor powinien być zawsze dobrany pod grupę docelową odbiorców, ponieważ dla każdej z nich specyfika przekazu jest nieco odmienna. Innej formy wypowiedzi oczekują nastolatkowie, a jeszcze innej seniorzy. Każdy wykonawca posiada unikalne cechy, dzięki którym jego praca zapada w pamięć słuchaczy i oddziałuje na nich w określony sposób. Lektor powinien być jednocześnie dobrany w taki sposób, aby zwiększyć skuteczność przekazu oraz wzbudzać pozytywne odczucia u odbiorców. W SoundProve lektora można nie tylko wybrać, ale również zlecić przygotowanie konkretnych nagrań z jego udziałem. Oferujemy pomoc przy wyborze idealnego głosu przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy przekazać nam informacje dotyczące tekstu przeznaczonego do odczytania, a sami nawiążemy kontakt z lektorem oraz zorganizujemy z nim profesjonalną sesję nagraniową. W przypadku każdego projektu dbamy o odpowiednią jakość brzmienia, którą osiągamy za sprawą kompleksowej produkcji i postprodukcji. Gotowe nagrania dostarczamy w postaci plików emisyjnych.

Co wpływa na cenę głosu lektora w SoundProve?

Cena za głos lektora jest uzależnioną m.in. od umiejętności wykonawcy oraz języka, którym się posługuje. Koszty współpracy z naszym studiem są jednak bardzo atrakcyjne. Ceny ustalamy indywidualnie, udzielając szczegółowych informacji telefonicznie lub mailowo. Jedna godzina nagrania z obsługą realizatora kosztuje u nas jedyne 80 PLN. W SoundProve znaleźć można najlepsze głosy polskie i zagraniczne. Zajmujemy się realizacją projektów wszelkiego typu, a także dbamy o uświetnienie tekstów i dopracowanie brzmienia. Oferujemy możliwość nagrania próbki, a także zapewniamy kompleksową współpracę – włącznie ze złożeniem szczegółowego raportu na życzenie.

Zadzwoń Napisz