Mix i Mastering Online

Mix i mastering online

Mix i mastering online to w zasadzie wyjście naprzeciw zmieniającej się od jakiegoś czasu rzeczywistości. Kupujemy online, randkujemy online, uczymy się online – wymieniać można niemal bez końca. Dlaczego w takim razie nie robić również online tego, do czego i tak zwykle wykorzystujemy komputer? No właśnie, nie ma powodu. Mix i mastering online to zmiana kanału usługi, a nie jej samej. Robimy te same rzeczy, ale przez Internet. Finał jest również identyczny – nienaganne brzmienie zarejestrowanego materiału audio, a także profesjonalne połączenie wszystkich ścieżek w spójną całość. Uzyskany w ten sposób efekt jest nie tylko satysfakcjonujący dla słuchaczy, ale też spełnia współczesne standardy jakościowe dźwięku. Zdalny mix i mastering to taka nowa dotychczasowość, którą znajdziesz w SoundProve. Taka świetność online.

Spis treści
Na czym polega?
Zastosowanie
Miksowanie dźwięku online
Mastering dźwięku online
Oferta SoundProve

Na czym polega mix i mastering online?

Mix i mastering online to zabiegi, których wymagają wszystkie nagrania dźwiękowe. Nie tylko utwory muzyczne, ale również oprawy audio do filmów, prezentacji, spotów czy reklam. Nadajemy materiałom przeznaczonym do publikacji brzmienie, które jest czytelne, przejrzyste oraz odpowiednio dostosowane do potrzeb współczesnych odtwarzaczy różnego typu. Mix i mastering to niezwykle ważne etapy produkcji dźwięku, które mogą być łatwo zlecone przez Internet. No dobrze, ale jak to działa?

Krok po kroku

Mix i mastering online rozpoczyna się od włączenia komputera i…. przesłania nam ścieżek dźwiękowych. Dalej mamy dwa etapy. Jeżeli nie jesteś ciekaw technicznych szczegółów, pomiń ten akapit, bo się zanudzisz. Jeżeli nie możesz doczekać się „kuchni”, to właśnie nadszedł moment, kiedy opowiemy Ci rzeczy, o których nie śniło się filozofom (bo nie mieli komputerów). Wracając zatem do etapów… Pierwszy to miksowanie, czyli właściwe dopasowanie poziomu głośności zarejestrowanych ścieżek oraz dobranie dla nich optymalnych brzmień. Czynności te przeprowadza inżynier dźwięku, który dzięki odpowiednim umiejętnościom kompleksowo edytuje pliki dźwiękowe. Na etapie mixu nagrania poddawane są korekcie barwy EQ oraz kompresji dynamiki, uzupełniane pogłosami i pozbawiane niepożądanych trzasków. Stosujemy tutaj technologie analogowe i cyfrowe, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej głębi i przestrzenności dźwięku. Kiedy mix zostanie zakończony, następuje etap masteringu. Przygotowujemy wówczas nagrany materiał do emisji w postaci plików wyjściowych, dzięki czemu staje się on gotowy do publikacji i odsłuchu. Za mastering odpowiada realizator dźwięku, który dokonuje m.in. kompresji i normalizacji, korekty balansu tonalnego i poszerzenia panoramy stereo. Po zakończeniu pracy pliki zapisywane są w wybranym formacie i odsyłane do klienta, również przez Internet.

Zastosowanie

Mix i mastering online staje się coraz popularniejszy, ze względu na możliwość zdalnego załatwienia wszystkich formalności. Skorzystanie z tej usługi pozwala na sprawną, szybką i profesjonalną realizację obu kluczowych etapów obróbki dźwięku. Są to działania ściśle ze sobą powiązane, dlatego dla osiągnięcia jak najlepszego efektu powinny być wykonywane w tym samym studiu. Ma to szczególne znaczenie ze względu na możliwość przeprowadzenia efektywniejszej kontroli miksu na etapie masteringu. Nie usłyszysz wtedy znanego z prac remontowych: Panie, kto to Panu tak… źle zrobił? Realizator jest w stanie szybko rozpoznać wszelkie błędy nagraniowe, spowodowane np. kiepskiej jakości sprzętem, czy nieodpowiednią akustyką pomieszczenia. Realizacja obu tych usług wspólnie pozwala na uzyskanie optymalnego poziomu głośności, a także zastosowanie obróbki poprawiającej ostateczny efekt brzmieniowy. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku ścieżek, na których umieszczone zostały różne grupy dźwiękowe – np. kilka partii instrumentalnych, czy wokalnych. Miksowanie jest tym samym niezbędne dla wykonania masteringu, a sam mastering kluczowy dla udanego skorygowania niedoskonałości wcześniejszego etapu obróbki. Te dwie rzeczy żyją zawsze razem – jak Romeo i Julia (chociaż oni poszli akurat o krok dalej).

Mix i mastering online w studio SoundProve

Mix i mastering online to jedna z wielu rzeczy, którymi zajmujemy się jako SoundProve. Przeprowadzamy profesjonalną obróbkę zarówno na dostarczonym materiale, jak i tym, który zarejestrowano bezpośrednio u nas. Przy okazji każdego zlecenia umiejętnie łączymy ze sobą wszystkie zapisane ścieżki, a także zachowujemy właściwe proporcje głośności oraz pozostałe parametry. Dbamy o nienaganne zbilansowanie wszystkich nagrań dźwiękowych, które za sprawą mixu i masteringu zyskują spójny i jednolity charakter brzmieniowy.

Mikrofon w studiu dźwiękowym

Miksowanie dźwięku online

Miksowanie odbywa się poprzez połączenie poszczególnych sygnałów w jedną ścieżkę audio, która zawiera cały zarejestrowany materiał. Nagrania wielościeżkowe trafiają w ręce doświadczonego inżyniera dźwięku, który komponuje je we wspólny sygnał stereofoniczny. Prawidłowo przeprowadzony mix nie tylko łączy ścieżki w całość, ale też pozwala podkreślić wszystkie ich zalety. To jak kobiecy makijaż, choć ten czyni często większe cuda. Wracając do miksu, w tym procesie kluczową rolę odgrywają equalizery i filtry, które pozwalają ustawić właściwe proporcje oraz uwypuklić najbardziej istotne częstotliwości, przy jednoczesnym ukryciu mniej ważnych informacji. Nie bez znaczenia pozostaje też umiejętna kompresja dynamiki, polegająca na jej przybliżaniu lub oddalaniu. Na etapie miksowania wykorzystujemy efekty i pogłosy o najlepszym brzmieniu, które dodatkowo przyczyniają się do wyeliminowania ewentualnych wad – takich jak błędy aranżacyjne, szumy czy niedoskonałości warsztatowe. W SoundProve używamy w tym celu nowoczesnego oprogramowania, a także wysokiej jakości urządzeń. Wbrew obiegowej opinii, kolportowanej przez mężczyzn, sprzęt ma znaczenie, przynajmniej w tym przypadku.

Mastering dźwięku online

Mastering jest etapem wieńczącym proces produkcji dźwięku i wymaga przeprowadzania wielu specjalistycznych czynności. Dzięki niemu z nagranego materiału można wydobyć najważniejsze brzmieniowe niuanse, a także nadać im pożądaną jednolitość. Mastering jest niezwykle istotny, zwłaszcza wtedy, gdy poszczególne ścieżki zostały zarejestrowane w różnych studiach. W SoundProve dbamy o profesjonalne dostosowanie brzmienia nagrań, dzięki czemu zyskują one jakość spełniającą współczesne standardy. Zapewnia to komfortowy odsłuch audio na wszystkich odtwarzaczach. Nasze studio posiada bogate wyposażenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić kompleksową edycję. Na etapie masteringu wykorzystujemy szereg narzędzi o wysokiej efektywności, w tym kompresory, limitery i kolektory dźwiękowe. Aby efektywnie operować całym materiałem, stosujemy nowoczesną technologię cyfrową i w konsekwencji dostarczamy przez Internet pliki gotowe do dalszego wykorzystania w dowolnych projektach. Wiem, że nie była to tak dynamiczna i interesująca opowieść, jak „1917”, w reżyserii Sama Mendesa, ale właśnie dzięki takim „nudnym” zabiegom filmy zachwycają potem ścieżkami dźwiękowymi.

Mix i mastering online w ofercie SoundProve

No to teraz kasa… Mix i mastering online oferujemy w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Nie jest to cena niska, ale dobre rzeczy muszą kosztować. Nie jest to też jednak cena wysoka, bo lubimy to robić. Koszt usługi zależy od długości nagrań, ilości ścieżek, a także zakresu niezbędnych prac. Potrafimy profesjonalnie zarejestrować dźwięk, a także umiejętnie przeprowadzić kompleksową obróbkę na etapie mixu i masteringu. Nasza oferta obejmuje zarówno nagrania jednościeżkowe, jak i wielościeżkowe. Przez Internet można u nas zamówić mix i mastering nagrań różnego typu, włącznie z muzycznymi i lektorskimi. Podejmiemy się przeprowadzenia obu tych etapów lub tylko jednego z nich – jak wolisz. Zapraszamy do skorzystania z oferty online w SoundProve. Aby przekonać się, że warto możesz przesłuchać tego, co dotychczas zrobiliśmy.

Zadzwoń Napisz