Obróbka dźwięku. Powierz to specjalistom.

Obróbka dźwięku to szereg czynności, które mają kluczowy wpływ na ostateczną jakość nagrań audio. Pozwala to znaczącą poprawić brzmienie zarejestrowanego materiału. W tym celu potrzebne są działania, które w efekcie zapewniają pożądany efekt końcowy. W ten sposób można uzyskać lepszą dynamikę i czytelność dźwięku, co ma szczególne znaczenie w przypadku treści o różnym charakterze. Studio SoundProve realizuje nagrania i zajmuje się ich profesjonalną obróbką. Sprawdźmy, jak to wygląda…

Spis treści
Produkcja i postprodukcja
Miksowanie
Mastering
Udźwiękowienie
Nasza oferta

Profesjonalna i kompleksowa obróbka dźwięku

Profesjonalna i kompleksowa obróbka jest w dzisiejszych czasach niezbędna dla dźwięku, niczym miód dla brzuszka Kubusia Puchatka. Sygnał audio to kluczowy element zdecydowanej większości materiałów o charakterze multimedialnym. Jakość dźwięku w dużym stopniu przekłada się na odbiór treści przez słuchaczy. Niestety, brak specyficznych warunków akustycznych może negatywnie wpłynąć na atrakcyjność nagrań. Dźwięk odtworzony w nieodpowiednim środowisku przestaje dobrze brzmieć, co przekłada się na niezadowalający efekt końcowy. Problemy mogą wystąpić także z miksowaniem ścieżek i kompresją, na czym traci dynamika, brzmienie oraz czytelność nagrań. Właśnie dlatego tak bardzo ważny jest proces obróbki. Profesjonalna postprodukcja dźwięku sprawi, że zabrzmi on optymalnie na każdym systemie audio i z powodzeniem spełni potrzeby słuchaczy. Obróbka to najlepszy sposób na odpowiednie przystosowanie nagrań pod względem charakterystyki najważniejszych parametrów. Zabieg ten obejmuje przede wszystkim miksowanie i mastering, których realizacją zajmuje się właśnie SoundProve. Do tego jeszcze wrócimy, a tymczasem….

Produkcja i postprodukcja

… kilka słów o powstawaniu dźwięku. Obejmuje ono kompleksową produkcję i postprodukcję nagrań. Obróbka pozwala na zapewnienie sygnałom fonicznym odpowiednich parametrów technicznych, poprzez miksowanie, rekonstrukcję, mastering, nagłaśnianie, czy montaż. Brzmi dość skomplikowanie i rzeczywiście nie jest to wcale proste, dlatego warto powierzyć taką pracę profesjonalistom. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Otóż obecnie dźwięk przetwarzany jest przede wszystkim cyfrowo. Celem obróbki może być poprawa jakości sygnału, np. poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów do usuwania zniekształceń i zakłóceń. Proces ten umożliwia też zmianę reprezentacji dźwięku pod kątem rozdzielczości bitowej czy konwersję częstotliwości próbkowania. Na etapie obróbki parametry sygnału są także dostosowywane do określonego przeznaczenia. Polega to m.in. na korekcie barwy, kompresji dynamiki, czy normalizacji dźwięku. Postprodukcja może ponadto obejmować wytwarzanie różnych efektów specjalnych, takich jak np. pogłos, flanger (taki chór gitarowy, powstający poprzez nakładanie na siebie tego samego dźwięku z opóźnieniem) czy chorus (to taki flanger, ale w którym na pierwotny efekt gitarowy nakłada się efekt zmodulowany). Etapem końcowym jest kompresja danych i tworzenie gotowych plików dźwiękowych.

Konsola miksująca dźwięk

Cyfrowa, kompleksowa obróbka dźwięku

Na początek krótka podróż do przeszłości. Kompleksowa obróbka dźwięku w technologii cyfrowej zaczęła być stosowana jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Maszyny posiadały jednak wówczas ograniczoną moc, przez co niezbędne było wsadowe przetwarzanie danych reprezentujących dźwięk. Informacje te zapisywano na nośnikach mechanicznych i magnetycznych. Obecnie cyfrowa obróbka nagrań realizowana jest nie tylko wsadowo, ale też w czasie rzeczywistym. W tym celu stosuje się urządzenia dedykowane, zwane procesorami sygnału. Nie bez znaczenia pozostaje specjalistyczne oprogramowanie, które można uruchomić nawet na zwykłym komputerze. Zaletą cyfrowych metod obróbki jest wygoda. Techniki te pozwalają na operowanie całym materiałem jednocześnie. Jak widzisz, również świat dźwięków nie może się dzisiaj obejść bez nowinek technicznych i technologicznych.

Miksowanie

Teraz przyjrzymy się bliżej miksowaniu dźwięku. Jest to proces, który polega na łączeniu kilku sygnałów dźwiękowych w jeden strumień. Obróbka na tym etapie obejmuje określone czynności. Każdy sygnał dźwiękowy jest osobnym nośnikiem informacji. W studiu miksuje się przede wszystkim nagrania wielościeżkowe, aby połączyć poszczególne ścieżki w jeden sygnał stereofoniczny. Celem tego procesu jest odpowiednie przetworzenie materiału. Ścieżki muszą być połączone w taki sposób, aby do siebie dobrze pasowały i tworzyły synergiczną całość. W tym celu ustala się między nimi proporcje oraz uwypukla charakterystyczne dla nich częstotliwości. Konieczne jest także ukrycie lub wycięcie mniej istotnych informacji dźwiękowych, np. poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów i equalizerów. Miksowanie obejmuje kompresję dynamiki ścieżek oraz umieszczenie ich w określonej panoramie, np. przestrzeni stereo lub systemie 5.1. Na etapie obróbki można też, w miarę możliwości, ukryć lub usunąć ewentualne wady w ścieżkach składowych. Dotyczy to np. słabej jakości źródeł dźwięku, złej akustyki, błędów aranżacyjnych czy braków warsztatowych wykonawców. W rezultacie możliwe jest uzyskanie brzmienia bardziej atrakcyjnego dla słuchaczy. To m.in. zabieg powodujący, że kiepski wykonawca brzmi w efekcie zdecydowanie lepiej. Niestety dla niego tylko na płycie….

Mastering

Omówiliśmy już miks, teraz poznajmy bliżej jego przyjaciela – mastering. Mastering to specyficzna forma obróbki dźwięku. Proces, który polega na odpowiednim przetworzeniu dźwięku pod względem postrzeganej głośności, czy balansu częstotliwości. Zastosowanie odpowiednich narzędzi pozwala na nadanie nagraniom jednolitej struktury, dzięki czemu następuje poprawa ich brzmienia. Nie wystarczy jednak w tym celu miksu potraktować odpowiednimi filtrami. Mastering wymaga pewnego doświadczenia oraz nieprzeciętnego słuchu. Brzmienie dźwięku można na różne sposoby poprawić, ale łatwo jest mu tez zaszkodzić. To jak arszenik – dawkowany rozsądnie może leczyć, ale gdy przesadzimy, zabija. Mastering jest tak naprawdę końcowym procesem realizacji dźwięku. Pozwala na wydobycie niuansów brzmieniowych zarejestrowanego materiału. Jego celem jest także ujednolicenie brzmienia, jeżeli poszczególne nagrania realizowane były np. w różnych studiach. W masteringu stosowane są różne narzędzia obróbki, takie jak m.in. kompresory, korektory czy limitery dźwiękowe. Na tym etapie postprodukcji dźwięk jest dostosowywany do obowiązujących obecnie standardów brzmieniowych. Podstawą dla udanej obróbki jest prawidłowo przeprowadzone i właściwie brzmiące miksowanie.

Udźwiękowienie

Każdy z nas lubi czasem dobre kino. Czy jednak zastanawiałeś się kiedykolwiek jak dużo pracy trzeba włożyć w to, co nie tylko widzisz, ale też słyszysz podczas seansu? Nie bez przyczyny dają za to nawet Oskary! Jeżeli jeszcze nie zgadłeś, podpowiem – mówimy o udźwiękowieniu. Udźwiękowienie filmów, animacji, ale też oczywiście reklam, to proces, który następuje po zakończeniu produkcji materiału wideo oraz przeznaczonych do niego nagrań dźwiękowych. Na tym etapie obraz uzupełniany jest o dźwięk, czyli wszelkie efekty dźwiękowe, muzykę, dialogi i ścieżki lektorskie. Znaczna część materiału powstaje jeszcze na planie filmowym, jednak w praktyce zawsze konieczna jest jego dodatkowa obróbka. W procesie udźwiękowiania usuwane są wszystkie niepotrzebne informacje wyłapane przez mikrofony. Do ostatecznej wersji trafiają także nagrania zrealizowane bezpośrednio w studiu. Obecnie znaczna część dźwięków wykorzystywanych w filmach, animacjach, reklamach oraz innych materiałach wideo pochodzi z rozbudowanych baz i katalogów audio. Tak, tak… odgłosy chrupania, siorbania, brzęczenia, czy tłukącego się szkła nagraliśmy wcześniej i skrzętnie trzymamy te dźwięki w naszej bazie, ale nagrywamy również lub tworzymy nietypowe efekty dźwiękowe, które wiernie odwzorowują to co widzisz na ekranie.

Studio obróbki dźwięku SoundProve

Spróbujmy teraz to wszystko podsumować… Wiesz już na pewno, że studio obróbki dźwięku SoundProve zajmuje się kompleksową postprodukcją, obejmującą miks, mastering i udźwiękowienie materiałów wideo. Jesteśmy w stanie poddać profesjonalnej obróbce dźwiękowej filmy, animacje, reklamy programy telewizyjne i dokumenty. Przygotowujemy materiał zarejestrowany na planie i realizujemy fachową postprodukcję. Możemy też dokonać obróbek dźwięku nagranego przez innych wykonawców, ograniczając się jedynie do działań związanych z miksem i masteringiem. Oferujemy kompleksową obsługę dźwiękową. Obejmuje ona nagrywanie i obróbkę, a także wypuszczenie plików emisyjnych. Zachęcamy zatem do odwiedzenia naszego studia, porozmawiania o współpracy i przekonania się, że to wszystko, o czym do tej pory napisaliśmy, wygląda dużo fajniej, niż się może wydawać. ;P

Zadzwoń Napisz