Podkładanie głosu

Podkładanie głosu

Podkładanie głosu to jeden z najważniejszych etapów postprodukcji filmów, seriali, bajek czy reklam. Usługa ta polega na wzbogaceniu już nagranego materiału odpowiednimi nagraniami dźwiękowymi, zawierającymi kwestie mówione. Wykorzystywana jest zarówno w dubbingu, jak i opracowaniu ścieżek lektorskich oraz w realizacji wielu innych projektów. Usługi w tym zakresie oferuje nasze studio nagraniowe SoundProve.

Spis treści
Na czym polega?
Techniki produkcyjne
Zastosowanie
Zalety
Przykłady realizacji

Na czym polega podkładanie głosu?

Podkładanie głosu polega na miksowaniu oryginalnego dźwięku powstałego podczas produkcji filmu, reklamy lub innego materiału filmowego z nagraniami kwestii wypowiadanych przez aktorów lub lektorów. Rezultatem tego działania jest uzyskanie kompletnej ścieżki dźwiękowej. Nasi dźwiękowcy i montażyści są w stanie sprawnie podłożyć pod obraz nie tylko dialogi, ale również efekty dźwiękowe oraz muzykę. Wszystkie niezbędne ścieżki są następnie miksowane w taki sposób, aby poszczególne dźwięki były odpowiednio zbilansowane i żaden z nich nie zagłuszał pozostałych. W procesie tym kluczowe znaczenie ma precyzyjna synchronizacja, ponieważ nagrania głosowe muszą idealnie pasować do wydarzeń prezentowanych na ekranie.

Techniki produkcyjne

Sposoby uzupełniania filmów nagraniami głosowymi zmieniały się wraz z rozwojem technologii. Przez długi okres konieczna była bezpośrednia ingerencja w oryginalną ścieżkę dźwiękową, a dopiero w latach 30. ubiegłego wieku zaczęto stosować osobne taśmy dla negatywu filmowego oraz zreprodukowanego dźwięku. Od zawsze jednak kluczową funkcję spełniali aktorzy i lektorzy, którzy udzielali swoich głosów do kwestii mówionych. Dźwiękowcy odpowiadali natomiast za ich nagranie oraz zgranie w całość, a następnie zmontowanie razem z obrazem. Obecnie zarówno dialogi, jak i muzyka czy efekty dźwiękowe mogą być zapisywane na osobnych ścieżkach. Z tego względu głos nagrywany jest indywidualnie, a następnie miksowany razem ze ścieżkami zawierającymi pozostałe dźwięki. Ścieżkę z kwestiami mówionymi przez aktora lub lektora można podłożyć dzięki temu pod dowolny podkład.

Zastosowanie

Nagrania głosowe wykorzystywane są w wielu różnych projektach. W przypadku filmów nagrania dialogowe rejestrowane są zwykle bezpośrednio podczas okresu zdjęciowego. Na etapie postprodukcji można jednak podłożyć pod obraz nowe kwestie. Dawniej często stosowaną praktyką była postsynchronizacja, która polegała na ponownym nagrywaniu dialogów – np. celem uzyskania lepszej jakości dźwięku, poprawy timingu czy skorygowania dykcji, a także zastąpienia głosu przez innego aktora. Podczas rejestrowania dźwięku na planie mogą ponadto pojawić się różne zakłócenia, takie jak, na przykład odgłosy wiatru czy korka ulicznego. W takiej sytuacji jakość audio często okazuje się niezadowalająca, przez co konieczne jest przeprowadzenie bardzo starannej postprodukcji. Montażysta dźwięku ocenia jakość nagrań dialogowych, a następnie podejmuje decyzję o przeprowadzeniu poprawek. Głos podkładany jest na nowo i nierzadko nawet kilkukrotnie, a do finalnej wersji filmu czy reklamy trafia najbardziej satysfakcjonująca wersja.

Lektor podkładający głos

Zalety

Obecnie w Polsce stosunkowo niewielki odsetek produkcji filmowych odznacza się dobrze podłożonym dźwiękiem. Dotyczy to zwłaszcza kwestii mówionych, których umiejętne nagranie i zsynchronizowanie z obrazem wymaga wielu specyficznych umiejętności. Powszechne narzekania na niezrozumiałe, przytłumione i zniekształcone dialogi nie są przypadkiem, dlatego warto zdecydować się na profesjonalne udźwiękowienie. W SoundProve jesteśmy w stanie sprawnie podłożyć kwestie mówione na potrzeby różnych materiałów wideo, a do każdego projektu podchodzimy kompleksowo. W zależności od potrzeb możemy wpleść głosy lektorów i aktorów do nagrań o dowolnym zastosowaniu.

Podkładanie głosu do filmu, bajek i reklam w SoundProve

Podkładanie głosu do filmu, bajek i reklam to jedna z usług oferowanych przez nasze studio SoundProve. Wykonujemy nagrania audio na potrzeby produkcji promocyjnych, szkoleniowych, edukacyjnych, informacyjnych, korporacyjnych czy artystycznych, a także wielu innych projektów. Jesteśmy w stanie sprawnie dodać ścieżkę lektorską pod każdy materiał wideo wymagający uwzględnienia kwestii mówionych. Do wszystkich zadań podchodzimy z dużą starannością, dzięki czemu dajemy gwarancję profesjonalnego oraz satysfakcjonującego efektu końcowego.

Lektor filmowy

W naszym studio możesz zamówić profesjonalne kwestie lektorskie do filmu. Dysponujemy własną bazą głosów, w której nie brakuje wykonawców o zróżnicowanych cechach indywidualnych. W zależności od potrzeb projektu możesz wybrać spośród lektorów polskich i zagranicznych, męskich i żeńskich oraz dorosłych i dziecięcych. Skorzystanie z usług profesjonalistów ma szczególne znaczenie w przypadku filmów. Każdy narrator powinien posiadać nienaganną dykcję, aby przekazywana przez niego treść była łatwo zrozumiała dla słuchaczy. Nie bez znaczenia pozostaje umiejętność modulacji głosu, doboru tempa wypowiedzi czy uwzględnienia odpowiedniego natężenia emocjonalnego. W naszym banku głosów udostępniamy bezpłatne próbki, które z pewnością ułatwią dobór najlepszego lektora dla realizowanego projektu filmowego. W SoundProve możemy podłożyć pod obraz głosy, pracując na dźwięku zarejestrowanym w naszym studio, bezpośrednio na planie lub w innym miejscu.

Lektor do spotu reklamowego

Aby spot reklamowy łatwo dotarł do odbiorców i został przez nich korzystnie oceniony, konieczne jest zadbanie o odpowiednią jakość wypowiadanych kwestii promocyjnych. W SoundProve specjalizujemy się w różnych formach reklamowych, dzięki czemu możemy sprawnie podłożyć głos lektora lub aktorów pod realizowany materiał. Dbamy nie tylko o odpowiedni dobór wykonawców oraz profesjonalną realizację nagrań, ale również staramy się zapewnić jak najlepszą jakość techniczną. Podobnie jak w przypadku podkładania ścieżek głosowych pod filmy, przeprowadzamy profesjonalną postprodukcję. Udźwiękowione przez nas reklamy z powodzeniem nadają się do emisji w telewizji, a także w serwisie YouTube oraz wielu innych mediach.

Dubbing bajek

W SoundProve jesteśmy również w stanie sprawnie podłożyć głosy pod filmy animowane. W przypadku bajek do dubbingu najczęściej zatrudniani są profesjonalni aktorzy. Doświadczeni artyści dysponują warsztatem, który pozwala im umiejętnie odwzorować stany emocjonalne i charakter odgrywanych postaci animowanych wyłącznie za pomocą głosu. Nie bez znaczenia pozostają jednak kwestie techniczne, ponieważ nagrany dźwięk musi być idealnie zsynchronizowany z kwestiami wypowiadanymi przez bohaterów bajki. W naszym studio jesteśmy w stanie zadbać o to, aby wszystkie dialogi zostały podłożone precyzyjnie oraz w sposób zgodny z ideą reżysera. Efekt jest przy tym całkowicie naturalny, co przekłada się na bardzo dobry odbiór przez młodych i starszych widzów.

Zapraszamy do skorzystania ze studia SoundProve, gdzie poza nagraniami lektorskimi możesz liczyć na szereg innych usług związanych z produkcją dźwięku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w przypadku pytań.

Zadzwoń Napisz