Postprodukcja dźwięku

Postprodukcja dźwięku

Postprodukcja dźwięku to taka wisienka na torcie. I tak jak wisienka na torcie, mimo że jest tylko częścią całości, nadaje materiałowi, który przygotowujemy, pewien niepowtarzalny charakter. Postprodukcja wymaga niezwykłej staranności i precyzji. To od niej zależy finalna jakość, brzmienie i charakter dźwięku, a tym samym przyjemność, którą daje nam jego słuchanie. To proces następujący po produkcji, a przed dystrybucją materiału – i teraz Ci właśnie o nim dokładniej opowiemy.

Spis treści
Cele i zastosowania
Cyfrowa obróbka dźwiękowa
Miksowanie dźwięku
Mastering audio
Udźwiękowienie
Oferta studia SoundProve

Czemu służy postprodukcja dźwięku?

Postprodukcja dźwięku jest jak finisz biegu na 10000 metrów. Kilka osób, przez pewien czas, robi wszystko, co w ich mocy, aby efekt był jak najlepszy, ale teraz następuje moment decydujący.
W przypadku pracy nad dźwiękiem tym momentem jest właśnie postprodukcja. Obejmuje ona wiele różnych procesów: miksowanie, dopasowanie poziomu głośności poszczególnych ścieżek składowych, czy uzupełnianie materiału odpowiednimi efektami. Odpowiadają za to doświadczeni realizatorzy dźwięku. Muszą oni być naprawdę dobrzy w tym, co robią. Ważne są nie tylko ich unikalne umiejętności, ale także profesjonalne wyposażenie studia, w którym pracują. W wyniku postprodukcji materiał uzyskuje naturalne, czyste i klarowne brzmienie. Dzięki czemu w stu procentach spełnia wymagania współczesnych odtwarzaczy multimedialnych oraz – co najważniejsze – potrzeby słuchaczy.

Cele i zastosowania

Ci, którzy słuchają muzyki, spotu reklamowego, czy komunikatu IVR nie zastanawiają się, jak on powstał, na jakim nośniku i co z nim potem robiono. Oceniają bardziej treść, niż jakość. Nie zauważają drobnych różnic pomiędzy nagraniami, a są to różnice, które również decydują o tym, czy materiał zostanie odebrany dobrze. Parametry technicze są ważne przede wszystkim dla osób zajmujących się emisją: w telewizji, radiu, Internecie, czy np. w wielkopowierzchniowym sklepie. Postprodukcja dźwięku decyduje właśnie o zapewnieniu zarejestrowanym ścieżkom właściwych parametrów technicznych. Dotyczy ona bardzo wielu, różnych, projektów dźwiękowych, w tym muzyki, spotów reklamowych, nagrań lektorskich, rekonstrukcji dźwiękowych, filmowych ścieżek dźwiękowych oraz wielu innych. W procesie postprodukcji wykorzystuje się zarówno dźwięki zarejestrowane bezpośrednio w studio, jak również pozyskane w trakcie pracy na planie, czy dostarczone przez klienta.

Postprodukcja dźwiękowa w SoundProve

Postprodukcja dźwiękowa jest oczywiście jedną z tych usług, które studio SoundProve posiada w swojej bogatej ofercie. Pamiętajmy, że praca realizatorów dźwięku jest niezwykle ważna. To oni decydują, czy uzyskamy materiał o odpowiednich walorach jakościowych, dlatego wybór doświadczonych specjalistów ma bardzo duże znaczenie. Jako, że w SoundProve zawsze mieliśmy szczęście do ludzi, potrafimy zająć się postprodukcją w sposób kompleksowy. Zapewniamy najwyższy standard na każdym etapie obróbki. O naszych klientów dbamy jak wilczyca o swoje młode. Dzięki temu możemy sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom. W naszym studio realizujemy oczywiście wszystkie etapy postprodukcji.

Wyposażenie studia dźwiękowego

Cyfrowa obróbka dźwiękowa

Wybierzmy się teraz w małą podróż w czasie. To z lat siedemdziesiątych minionego wieku pochodzi, stosowana do dzisiaj, obróbka cyfrowa dźwięku. Nie myśl jednak, że wygląda ona tak samo jak wtedy. Różnica jest mniej więcej taka, jak między kolorami w cenionym wówczas, rosyjskim telewizorze Rubin, a dzisiejszym odbiorniku wysokiej jakości 4K, czy full HD. Technologie wykorzystywane w tamtych czasach posiadały ograniczone parametry, przez co dane reprezentujące materiał audio musiały być przetwarzane w sposób wsadowy oraz zapisywane na nośnikach magnetycznych i mechanicznych. Obecnie informacje uzyskane podczas nagrań można przetwarzać cyfrowo również w czasie rzeczywistym, co znacząco zwiększa możliwości postprodukcji. Obróbka przeprowadzana jest przy wykorzystaniu dedykowanych procesorów sygnału, które należą do wyjątkowo zaawansowanych technologicznie urządzeń. Ten etap postprodukcji wymaga też wykorzystania specjalistycznego oprogramowania, obsługiwanego bezpośrednio z poziomu komputera. Cyfrowe techniki obróbki są wyjątkowo wygodne, ponieważ pozwalają na jednoczesne operowanie całym dostępnym materiałem. Za starymi, nie zawsze takimi złymi czasami, można oczywiście tęsknić, ale… postęp wymaga dostosowania. My o tym wiemy, śledzimy rynek i korzystamy z pojawiających się na nim nowinek.

Miksowanie dźwięku

Zatrzymajmy się teraz na chwilę przy elemencie postprodukcji, jakim jest miksowanie dźwięku. Polega ono na łączeniu ze sobą poszczególnych sygnałów w pojedynczy strumień audio. Musimy być tutaj szczególnie uważni, ponieważ każda zarejestrowana próbka jest osobnym nośnikiem informacji i wymaga indywidualnego potraktowania. W naszym studio z powodzeniem miksujemy nagrania wielościeżkowe, łącząc pojedyncze ścieżki w jeden sygnał. Proces ten pozwala na przetworzenie materiału w taki sposób, aby scalone ze sobą informacje dźwiękowe tworzyły synergiczną całość i optymalnie do siebie pasowały. Mówiąc prościej, jesteśmy niczym zdolny maluch, który oprócz tego, że ma najlepsze klocki, to jeszcze umie ich odpowiednio użyć. Jak to robimy? W miksowaniu bardzo ważne jest poprawne ustalenie proporcji między poszczególnymi ścieżkami, a także uwypuklenie specyficznych dla nich częstotliwości. Na tym etapie można jeszcze usunąć lub ukryć informacje mniej istotne, np. poprzez wykorzystanie specjalnych equalizerów czy filtrów. W procesie miksowania ścieżki poddawane są kompresji, a także umieszczane w odpowiedniej panoramie – np. stereofonicznej lub przestrzennej 5.1. Ten etap postprodukcji pozwala również na ukrycie różnych wad ścieżek składowych, np. złej akustyki, kiepskiej jakości źródeł dźwiękowych, braków warsztatowych wykonawców, czy błędów aranżacyjnych. W ten sposób uzyskane brzmienie staje się bardziej atrakcyjne dla słuchaczy. Wracając do naszej analogii, powstaje piękna budowla, od której trudno oderwać wzrok – a w naszym przypadku słuch.

Mastering audio

Był już miks, no to teraz czas na mastering. Jest to proces, w którym następuje przetworzenie dźwięku, zarówno pod względem balansu częstotliwości, jak i poziomu głośności. Profesjonalny mastering wymaga zastosowania wielu narzędzi, które nadają nagraniom jednolitą i spójną strukturę. I znowu musimy powtórzyć, że ważne są tutaj umiejętności realizatora, w tym jego słuch. To etap, do którego trzeba podejść z naprawdę dużym wyczuciem, bo można tutaj dźwiękowi nie tylko pomóc, ale nawet zaszkodzić. To trochę jak z kobiecym makijażem, no ale może zostańmy przy tym, na czym się dobrze znamy, czyli przy dźwięku. Mastering jest w zasadzie zwieńczeniem działań postprodukcyjnych. Pozwala na wydobycie z zarejestrowanego materiału różnych niuansów brzmieniowych oraz ujednolicenie brzmienia. W naszym studio mastering przeprowadzany jest przy użyciu wielu dedykowanych narzędzi, takich jak: korektory, limitery dźwiękowe, czy kompresory. Ich zastosowanie pozwala na przystosowanie nagrań do współczesnych standardów brzmieniowych, dzięki czemu dźwięk staje się przyjemny w odsłuchu na każdym odtwarzaczu. Słowem, nie ma takiego urządzenia, któremu przygotowany przez nas dźwięk by się oparł.

Udźwiękowienie

Gotowy materiał audio to jednak połowa sukcesu. Można dyskutować, czy ta większa, czy mniejsza połowa, ale jedno jest pewne – nie zawsze oznacza to koniec pracy. Czasem audio, dopracowane do perfekcji, niczym modelki na zdjęciach Instagrama, musi zostać połączone z obrazem. W postprodukcji nazywamy to udźwiękowieniem. Mamy z nim do czynienia w przypadku: filmów, reklam oraz innych dzieł o charakterze audiowizualnym. Obraz uzupełniany wówczas wszystkimi elementami dźwiękowymi, włącznie z muzyką, efektami, ścieżkami lektorskimi, czy dialogami. Materiał może być w dużej mierze przygotowany jeszcze na planie filmowym, jednak w praktyce zwykle konieczne okazuje się poddanie go dodatkowej obróbce. Na etapie udźwiękawiania można też usunąć wszystkie niepotrzebne informacje zarejestrowane przez mikrofony. Dzięki temu do finalnej wersji trafia wyłącznie niezbędna zawartość. Wiele dźwięków słyszalnych w reklamach, animacjach, filmach oraz innych projektach audiowizualnych pochodzi także z rozbudowanych katalogów i baz audio.

Oferta naszego studia

Studio dźwiękowe SoundProve realizuje wszystkie zadania związane z postprodukcją, w tym obróbkę cyfrową, miks, mastering i udźwiękowienie. Możemy to zrobić w przypadku każdego projektu – zarówno na materiale nagranym bezpośrednio u nas, jak i dostarczonym przez klienta. Po zakończeniu prac zapewniamy gotowe pliki emisyjne, które spełniają wszystkie wymagania dot. jakości brzmienia. Dla każdego z naszych klientów robimy tyle, ile w naszej mocy (czyli wiele). Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu, mimo wszystko, chcesz jeszcze o coś zapytać, pytaj śmiało! Odpowiadamy profesjonalnie na wszystko i za wszystko.

Zadzwoń Napisz