Produkcja muzyczna jest jak wspinaczka zimą na sporą górę – to proces niełatwy i wieloetapowy. Dzięki niemu otrzymujemy jednak nagranie o odpowiednich parametrach i bardzo dobrej jakości. W takiej postaci nadaje się ono do bezpośredniego odsłuchu, a więc również do emisji. Pisząc o produkcji muzycznej mamy na myśli rejestrację muzyki, nadzór nad realizacją dźwięku oraz złożenie w całość poszczególnych partii wokalnych i instrumentalnych. Studio SoundProve może to dla Ciebie zrobić i na pewno zrobi to dobrze…
Spis treści
Rola producenta muzycznego
Nagrywanie muzyki
Miksowanie muzyki
Efekty dźwiękowe
Mastering nagrań muzycznych
Oferta SoundProve
Na czym polega produkcja muzyczna?
Produkcja muzyczna to element niezbędny w procesie tworzenia muzyki, jak czekany, raki, uprzęże i karabinki podczas wspomnianej już wspinaczki. Od tego w zasadzie wszystko się zaczyna. Wymaga ona od producentów kreatywności i umiejętności technicznych. Raczej nie przesadzimy twierdząc, że można je śmiało porównać z talentem kompozytorów, czy aranżerów. Nie ma tu jednak konkurencji, a jest współpraca. To są dziedziny, które wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu artyści mogą zaprezentować cały swój potencjał, a niektórzy twierdzą, że nawet więcej. Teraz opowiemy Ci o tym po kolei…
Rola producenta muzycznego
Czy znasz nazwisko chociaż jednego dowodzącego bitwą o starożytną Troję? My też nie, ale o Achillesie, bohaterze wojny trojańskiej, na pewno słyszałeś. No właśnie, producent muzyczny jest niczym dowódca takiej bitwy. Niewielu o nim pamięta, podczas gdy wykonawcy przechodzą do muzycznej historii na długie lata. To właśnie producent muzyczny, wspólnie z zespołem, ustala w trakcie sesji nagraniowej dobór brzmienia. Dba o prawidłowy przebieg całego procesu produkcyjnego – od właściwego ustawienia mikrofonów, po zagwarantowanie odpowiedniej jakości utworów. Swoją kreatywnością producent może też wpłynąć na formę całej kompozycji. Jest jak Achilles, ale z piętami u niego akurat wszystko w porządku 😉 No, ale wróćmy już do teraźniejszości…
Nagrywanie muzyki
Nagrywanie muzyki to w zasadzie sztuka tworzenia ścieżek dźwiękowych. Niewątpliwie trudne i wymagające rzemiosło. Jest to zawsze pierwszy etap produkcji utworu muzycznego. Wymaga oczywiście zastosowania odpowiednich technik oraz narzędzi. Możliwe są tu dwa różne sposoby pracy. Pierwszy to produkcja studyjna, prostsza, ale trwająca dość długo. Drugi, to tzw. „setka”. Zajmijmy się najpierw tą pierwszą. Podczas produkcji studyjnej muzycy osobno nagrywają swoje partie instrumentalne lub wokalne. Znacząco ułatwia to wprowadzanie ewentualnych poprawek. Setka to trochę taka realizacja na żywo. Wykonawcy grają jednocześnie, dzieli ich jedynie odpowiednia izolacja akustyczna. Ma to niestety sporą wadę. Nawet mała pomyłka jednej osoby wymaga rozpoczęcia pracy od nowa. Ma też jednak sporą zaletę. Takie nagrania charakteryzuje unikalna ekspresja. Z tego powodu „setka” jest bardzo powszechna w jazzie i bluesie, które w dużym stopniu opierają się na muzycznej improwizacji.
Miksowanie muzyki
Po zakończeniu nagrań i opuszczeniu studia wykonawcy pozostawiają po sobie dobre wrażenie i… dziesiątki ścieżek. Zadaniem producenta jest wybrać te najlepsze i złożyć je umiejętnie w spójną, możliwie imponującą całość. Co oczywiste, muzyka musi brzmieć profesjonalnie. Nie może sprawiać wrażenia, że powstała na skutek przypadkowej zbieraniny dźwięków. Miksowanie to wyjątkowo skomplikowany proces. Na tym etapie ustala się proporcje pomiędzy poszczególnymi partiami i ich brzmienie. To właśnie teraz producent muzyczny decyduje, który instrument powinien być na pierwszym, a który na dalszym planie. Musi umiejętnie panować nad całą formą realizacji, odpowiednio dobierając momenty kulminacji i wyciszenia. Mamy tu do czynienia z dawkowaniem napięcia i sterowaniem emocjami słuchaczy tak, aby uzyskać pożądany efekt finalny. Jak więc zauważyłeś, miks jest niezwykle twórczym procesem. Ma on decydujący wpływ na to, co wyjdzie ze studia. Dla artysty może oznaczać sukces lub porażkę. Przyjrzyjmy się więc temu nieco dokładniej…
Efekty dźwiękowe
Podczas miksowania ścieżki dźwiękowe wzbogaca się odpowiednimi efektami (np. echo, pogłos). Doświadczony specjalista potrafi umiejętnie rozłożyć je w panoramie stereo, uwzględniając przy tym wszelkie niuanse techniczne. Mamy tu do czynienia z manipulacją natężenia częstotliwości, co pozwala na optymalne połączenie ze sobą wszystkich dźwięków. Wymaga to np. przycięcia niektórych pasm, aby w ostatecznym miksie zapewnić więcej miejsca dla wokalu, bądź też wzmocnić niskie częstotliwości partii basowych. Zdajemy sobie sprawę, że dla niewtajemniczonych może to brzmieć dość skomplikowanie. Ujmując prościej, chodzi o wyciśnięcie z dostępnego materiału wszystkich zalet i ukrycie lub poprawienie mniejszych lub większych, wad. To coś jak makijaż
u kobiety, ale może nie idźmy tą drogą 😉
Mastering nagrań muzycznych
O miksowaniu wiesz już w zasadzie tyle, ile powinieneś. Pora, abyśmy opowiedzieli o kolejnym etapie produkcji, o masteringu. Polega on na ostatecznym dostosowaniu gotowego miksu do ogólnych standardów fonograficznych, a także specyfiki różnych mediów. Ten etap produkcji wymaga zarówno odpowiednich umiejętności technicznych, jak też bardzo dobrego słuchu. Tu nie manipulujemy już instrumentami, a jedynie wzmacniamy wysokie lub niskie tony. Przyciemniamy lub rozjaśniamy nagrania, czy też zwiększamy głośność gotowego utworu. Oczywiście dużą rolę odgrywa sprzęt na którym pracujemy. Koniec końców chodzi o to, aby słuchacze byli zachwyceni 😉
Produkcja muzyczna w SoundProve
Produkcja muzyczna to jedna z głównych specjalności SoundProve. Potrafimy doskonale zrobić to, co przed chwilą dokładnie opisywaliśmy. Tworzymy muzykę od A do Z. Nagrywamy osobno każdą partię albo „setki”. Zajmujemy się miksem i masteringiem. Pracujemy w studiu i poza nim. Możemy także zająć się tzw. surowym materiałem dostarczonym przez klienta. Potrafimy niemal wszystko i „niemal” piszemy tylko z wrodzonej skromności 😉
Profesjonalne wyposażenie
To zawsze ważne, choć nie zawsze decydujące (skojarzenia na bok!). W każdej dziedzinie sukces gwarantuje połączenie dobrego sprzętu i osób o wysokich kompetencjach i dużym doświadczeniu. Tak samo jest i w tym przypadku. Przyznamy Ci się teraz do czegoś: kiedy zaczynaliśmy, nie było nas stać na super sprzęt. Od początku mamy jednak świetnych ludzi, którzy zawsze robili super pracę. Dzięki temu klienci darzyli nas sporym zaufaniem, wracali i polecali innym. Przyniosło to nie tylko kolejne doświadczenia, ale także umożliwiło zbudowanie topowej bazy technicznej. Dzięki temu jesteśmy dziś studiem kompletnym. Ze świetnym zapleczem i profesjonalistami kochającymi swoja pracę. Taka mieszanka po prostu musi eksplodować sukcesem… Twoim!
Doświadczenie i umiejętności
Nie mamy w studiu sejfu, w którym chowamy nasze umiejętności. Lubimy się nimi dzielić z artystami. Współpracujemy z zespołami i solistami. Produkujemy muzykę różnych gatunków. Mamy doświadczenia: rockowe, popowe, bluesowe, jazzowe, metalowe, funkowe i reggae. Nie musimy udawać zaangażowania, bo znajdujemy się dokładnie tam, gdzie zawsze chcieliśmy się znaleźć. Jesteśmy w świecie muzyki, która dzięki nam staje się jeszcze lepsza. Zapraszamy Cię do nas, przekonaj się, jak to wygląda na co dzień.