Studio postprodukcyjne

Studio postprodukcyjne

Finał zawsze powinien być nieziemski, przyjemny, zaskakujący, zapadający w pamięć. Ma wieńczyć każde dzieło. Dlatego właśnie powstało nasze studio postprodukcyjne. To tam zajmujemy się dopieszczaniem nagranego materiału audio przed dystrybucją. Robimy to bardzo dokładnie, dźwięk po dźwięku, precyzyjnie, starannie, pożądając wysokiej jakości brzmienia. Postprodukcja to jedna z tych rzeczy, które wychodzą nam naprawdę dobrze. Za chwilę opowiemy Ci o tym więcej.

Spis treści
Postprodukcja dźwięku w profesjonalnych warunkach
Cyfrowa postprodukcja dźwięku
Miksowanie dźwięku na etapie postprodukcji
Mastering dźwięku w czasie postprodukcji
Postprodukcja i udźwiękowienie
Oferta studia SoundProve

Jak wygląda postprodukcja dźwięku w profesjonalnym studiu?

Studio postprodukcyjne SoundProve działa metodycznie. Wiemy, że brzmi to mało interesująco, ale za to prowadzi do zgoła odmiennego: zachwycającego, dynamicznego, oczekiwanego finału. Po drodze profesjonalnie miksujemy, wzbogacamy audio efektami specjalnymi, czy też dostosowujemy poziom głośności ścieżek tworzących nagranie. Zajmują się tym nasi realizatorzy dźwięku. Nasz creme de la creme. Ci, którzy wchodzą do studia, patrzą na sprzęt i mówią: O! Tutaj możemy dać z siebie wszystko, bo mamy na czym. Reszta dzieje się już (prawie) sama. Efekt? Klarowne, czyste, naturalne brzmienie audio.

W profesjonalnych warunkach

Po co my to w ogóle robimy? Otóż głównym celem postprodukcji dźwięku jest nadanie odpowiednich parametrów technicznych wszystkim zarejestrowanym ścieżkom. Mówiąc prościej, wyciskamy audio jak cytrynę, poszukując tego, co najlepsze i poprawiając resztę. Postprodukcji wymagają praktycznie wszystkie projekty wykorzystujące audio: utwory muzyczne, ścieżki dźwiękowe filmy i nagrania lektorskie. Nie musisz nagrywać ich u nas (choć wtedy będzie już w ogóle odjazdowo). Możesz dostarczyć nam gotowy materiał. Chętnie pomożemy też przy ścieżkach nagranych na dowolnym planie zdjęciowym.

Czym się zajmujemy w studiu postprodukcyjnym SoundProve?

Studio postprodukcyjne SoundProve przeprowadza oczywiście nie tylko zabiegi finalizujące pracę nad ostatecznym, nieskazitelnym brzmieniem dźwięku. Możemy go także dla Ciebie nagrać. Zawsze profesjonalne przygotowujemy materiał audio, dbając o jego najwyższy standard, niezależnie od rodzaju projektu. Wysoka jakość brzmienia oraz odpowiednia forma dźwięku mają kluczowe znaczenie dla komfortowego odsłuchu. Są też istotne, gdy wykorzystujemy materiał w sposób wysoce specjalistyczny. W SoundProve realizujemy każdy etap postprodukcji – i każdy prowadzimy perfekcyjnie.

Cyfrowa postprodukcja dźwięku

Postprodukcja dźwięku odbywa się obecnie przede wszystkim przy wykorzystaniu technologii cyfrowej. W ciągu ostatnich dekad zastąpiła ona niemal całkowicie tradycyjne metody analogowe. Rozwiązania stosowane podczas obróbki nie wymagają już wielokrotnego przetwarzania danych oraz zapisu na nietrwałych nośnikach magnetycznych. Słowem jest prościej, szybciej i jednocześnie lepiej. Informacje dźwiękowe zarejestrowane w profesjonalnych warunkach mogą być przetwarzane nawet w czasie rzeczywistym, co znacząco podnosi zakres możliwości. Obróbka cyfrowa realizowana jest przy wykorzystaniu nowoczesnych procesorów, a także specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Możliwość operowania całym materiałem równocześnie sprawia, że metody te są bardzo wygodne. Nadal trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić dobrze. My wiemy.

Sprzęt do profesjonalnej postprodukcji

Miksowanie dźwięku na etapie postprodukcji

Uprzedzamy, że choć luzacy z nas wybitni, tutaj musimy użyć wielu bardzo specjalistycznych sformułowań. Na pewno wszystko zrozumiesz, ale pod koniec najprawdopodobniej ziewniesz (oby nie z nudów, a z zachwytu). No dobrze, a zatem… Jednym z kluczowych etapów postprodukcji dźwięku jest miksowanie, czyli łączenie ze sobą zarejestrowanych ścieżek. Aby z poszczególnych sygnałów uzyskać jeden strumień audio, konieczne jest przeprowadzenie wielu różnych działań, w odpowiedni sposób i w odpowiedniej kolejności. W studio SoundProve miksowaniu poddajemy nawet wielościeżkowe nagrania, uzyskując w ten sposób materiał gotowy do dalszej obróbki. Dźwięk przetwarzany jest w taki sposób, aby wszystkie informacje, zawarte w poszczególnych sygnałach, dobrze do siebie pasowały i tworzyły spójną całość. Profesjonalne miksowanie pozwala na optymalny podział proporcji każdej ze ścieżek, a zarazem uwypukla najważniejsze dla nich częstotliwości. Proces ten daje też możliwość ukrywania lub usuwania zbędnych lub nieistotnych informacji, m.in. poprzez wykorzystanie odpowiednich filtrów. Na etapie miksu ścieżki poddawane są również kompresji oraz umieszczane w pożądanej panoramie, np. stereofonicznej. Prawidłowe przeprowadzenie tej części działań postprodukcyjnych jest też sposobem na wyeliminowanie różnych wad nagrania, takich jak słaba jakość źródeł, kiepska akustyka, błędy aranżacyjne czy niedostatki warsztatowe wykonawców. Wszystkie te czynności przekładają się na poprawę brzmienia, które staje się bardziej atrakcyjne.

Mastering dźwięku w czasie postprodukcji

Ważnym etapem postprodukcji dźwięku jest mastering. Polega on przede wszystkim na specjalnym przetwarzaniu dźwięku, m.in. pod względem poziomu głośności oraz balansu częstotliwości. Proces ten wymaga wykorzystania zaawansowanych narzędzi, które pozwalają na ujednolicenie struktury nagrań orz nadanie im spójności brzmieniowej. W SoundProve masteringiem zajmuje się doświadczony realizator, który dysponuje odpowiednimi umiejętnościami oraz wyjątkowo czułym słuchem. Słyszy nawet kiedy czytamy klientom w myślach 😉 Wracając do masteringu, na tym etapie dźwięk poddawany jest zwykle ostatecznej obróbce, dzięki czemu nie wymaga dalszych poprawek. Udany mastering wydobywa z nagrań kluczowe niuanse brzmieniowe, co ma szczególne znaczenie w przypadku bardzo rozbudowanych projektów. W naszym studio wykorzystujemy w tym celu specjalistyczne narzędzia, włącznie z kompresorami, korektorami, czy limiterami dźwiękowymi. Nowoczesne technologie dają możliwość optymalnego przystosowania dźwięku do obowiązujących standardów jakościowych, co przekłada się na bardzo przyjemne wrażenia podczas odsłuchu na dowolnym sprzęcie multimedialnym. Mówiąc krócej, prościej i mniej profesjonalnie – klikamy tu i tam, przesuwamy to i tamto, potem zapisujemy tak lub inaczej i gra gitara (czy jakiekolwiek inne instrumenty).

Postprodukcja i udźwiękowienie

Postprodukcja może również dotyczyć udźwiękowienia gotowymi nagraniami materiałów filmowych, reklamowych, multimedialnych oraz innych mediów audiowizualnych. Po prostu bierzemy video, dokładamy do niego dźwięk, sklejamy w całość i voila! Oczywiście po drodze jest dużo precyzji, staranności i perfekcji, ale to już kuchnia, która niekoniecznie musi budzić w Tobie apetyt na czytanie. Dźwiękami, które wzbogacają obraz są zwykle: muzyka, dialogi, ścieżka lektorska, czy efekty specjalne. W zależności od projektu, materiał może być w części zarejestrowany na planie filmowym lub dograny w studio. Bardzo wiele dźwięków słyszalnych w filmach, reklamach i prezentacjach multimedialnych pochodzi z rozbudowanych baz i katalogów audio. W praktyce poddanie takiego materiału postprodukcji zwykle okazuje się niezbędne, ponieważ pozwala na usunięcie różnych niepotrzebnych informacji przechwyconych przez mikrofony. Po udanym udźwiękowieniu, materiał pozbawiony jest wszelkiej zbędnej zawartości. Pozostaje dziewicza czystość, gotowa na swój pierwszy raz 🙂

Oferta studia postprodukcyjnego SoundProve

Studio postprodukcyjne SoundProve bezbłędnie realizuje wszystkie czynności związane z obróbką materiału dźwiękowego – w tym miks, mastering i udźwiękowienie. Bazujemy zarówno na nagraniach zarejestrowanych samodzielnie, jak i dostarczonych bezpośrednio przez klienta. Możemy z powodzeniem zrealizować nawet najbardziej wymagające projekty, za każdym razem zapewniając wysoką jakość brzmienia gotowych plików emisyjnych. Posiadamy również własną bazę lektorów, w której znajdziesz wiele ciekawych głosów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą studia SoundProve. To tam odbywa się profesjonalna postprodukcja dźwięku. A teraz wersja niekorporacyjna: jesteśmy świetni i o tym wiemy. Ty możesz tego nie wiedzieć, ale jak do nas wpadniesz, to szybko się o tym przekonasz. Możesz wziąć ze sobą nagrany dźwięk lub nagrać go u nas. Mamy własnych lektorów (wiadomo jakich). Nie odmawiamy niczego, bo potrafimy z dźwiękiem zrobić to, co Don Juan de Marco z kobietami. W obu przypadkach finał jest zawsze nie-za-pom-nia-ny. Odwiedź nasza stronę, zobacz czego potrzebujesz i bez skrępowania o to poproś. Zrobimy!

Zadzwoń Napisz