Udźwiękowienie reklam jest bardzo ważnym etapem produkcji różnych spotów marketingowych. W procesie tym następuje wiele działań, które koncentrują się przede wszystkim na doborze podkładu muzycznego, nagraniu głosu lektora czy zastosowaniu odpowiednich efektów. Ścieżki tworzące warstwę audio reklamy muszą być także połączone w spójną całość. Profesjonalne udźwiękowienie jest niezbędne zarówno dla spotów bazujących wyłącznie na dźwięku, jak i tych wzbogaconych o obraz.
Spis treści:
Na czym polega?
Odpowiedni projekt
Kluczowe elementy
Cechy dobrego spotu
Jak wygląda proces?
Etap przygotowawczy
Profesjonalna produkcja
Na czym polega udźwiękowienie reklam?
Udźwiękowienie reklam polega na wyprodukowaniu kompletnej ścieżki audio dla krótkiego, przeważnie trwającego kilkadziesiąt sekund, spotu na potrzeby marketingowe. Kompleksowe usługi w tym zakresie oferują specjaliści naszego studia nagraniowego SoundProve. Zajmujemy się udźwiękawianiem projektów różnego typu, włącznie ze spotami zaplanowanymi do emisji w sieci, telewizji, radiu czy obiektach handlowych. Profesjonalnie brzmiące reklamy świetnie sprawdzają się jako efektywne narzędzie marketingowe, ponieważ pozwalają na wywarcie odpowiedniego wrażenia na odbiorcach. Na ich jakość w znacznej mierze wpływa staranne podejście do wszystkich etapów produkcji, włącznie z udźwiękowieniem. W SoundProve zapewniamy pomoc także na etapie mixu i masteringu oraz zajmujemy się realizacją dźwięku na planie. Pracujemy przy tym tylko na profesjonalnym i sprawdzonym sprzęcie.
Odpowiedni projekt
Każda reklama musi być odpowiednio zaplanowana pod kątem ścieżki dźwiękowej. Większość spotów składa się z kilku podstawowych segmentów. Pierwszym jest wprowadzenie, które przyciąga zainteresowanie odbiorcy i zwykle sygnalizuje nazwę promowanej usługi czy produktu. Ta część reklamy często przedstawia też podstawowe cechy oferty. Na dalszym etapie następuje rozwinięcie, które ma na celu zaprezentowanie zalet wynikających z wyboru promowanej pozycji. Odpowiednio udźwiękowiona reklama pozwoli odbiorcom lepiej zrozumieć korzyści zapewniane przez dany produkt czy usługę, a także dostrzec straty spowodowane brakiem skorzystania z oferty. Tak przygotowany spot może też zachęcić do konkretnego działania. Reklama dźwiękowa wymaga także zakończenia, które najczęściej przyjmuje formę zachęty do nawiązania współpracy. W tej części zwykle zawarte są kluczowe argumenty oraz przedstawione dostępne formy skorzystania z oferty.
Kluczowe elementy
Udźwiękowienie ma szczególne znaczenie w przypadku spotów bazujących wyłącznie na sferze audio, a tym samym pozbawionych jakichkolwiek elementów wizualnych. Takie reklamy koncentrują się wyłącznie na wrażeniach słuchowych, dlatego bardzo istotny jest ich właściwy przekaz. Treść powinna skutecznie wpływać na percepcję odbiorców, co można osiągnąć dzięki oryginalnej i intrygującej formie. Najlepsze reklamy oddziałują zarówno na wyobraźnię, jak i emocje. Z tego względu ważną funkcję w większości takich projektów spełnia odpowiednio dobrany lektor. Jego głos powinien być charakterystyczny i przyjemny dla ucha, a zarazem dobrze wpasowany w specyfikę reklamy. Lektor musi także operować odpowiednim słownictwem, najlepiej potocznym i łatwym do zrozumienia. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z czasem i szybkością wypowiadanych kwestii. Na stronie naszego studia znajdziesz rozbudowaną bazę głosów, w której z pewnością znajdziesz wielu lektorów spełniających wszystkie wymagania. Oprócz ścieżki lektorskiej, w reklamie ważne są też podkreślające przekaz efekty dźwiękowe czy trafnie dopasowana muzyka.
Cechy dobrego spotu
Dobrze udźwiękowiona reklama powinna być precyzyjna, zrozumiała i zarazem atrakcyjna dla odbiorców. Jej podstawowym zadaniem jest przyciągnięcie uwagi słuchaczy, co możemy osiągnąć poprzez prosty i nieskomplikowany przekaz. Takie podejście pozwala na łatwe zrozumienie treści spotu, a tym samym zachęca odbiorcę do podjęcia sugerowanych działań. Reklama powinna być przystępna, aby dało się ją szybko zapamiętać. Nie bez znaczenia pozostają różne szczegóły, włącznie z odpowiednią częstotliwością wymieniania nazwy promowanego produktu czy usługi. W porównaniu do reklam bazujących również na efektach wizualnych, spoty opierające się wyłącznie na dźwięku wymagają bardziej specyficznego rozłożenia poszczególnych akcentów. Ich emisja ukierunkowana jest na inne media, co wiąże się z wykorzystaniem innych środków wyrazu. Proces udźwiękowienia jest jednak bardzo istotny w obu przypadkach.
Jak wygląda udźwiękowienie reklam w praktyce?
Udźwiękowienie reklam wiąże się z podjęciem całego szeregu działań, włącznie z etapem przygotowawczym, właściwą produkcją oraz końcową postprodukcją. W naszym studio możesz liczyć na kompleksowe wsparcie zespołu kreatywnego, który może spełnić różne potrzeby i oczekiwania. Każdy projekt wymaga udźwiękowienia zgodnie z docelowym zastosowaniem, czyli emisją w konkretnych mediach oraz odpowiednią formą prezentacji. Nie bez znaczenia pozostaje uwzględnienie wszystkich celów marketingowych i biznesowych kampanii, które mają znaczenie na etapie pracy nad dźwiękiem do reklamy.
Etap przygotowawczy
Każda reklama wymaga właściwego wyznaczenia i rozplanowania poszczególnych elementów, takich jak kwestie lektorskie, muzyka czy efekty dźwiękowe. Zależnie od wyznaczonej idei kreatywnej, prezentowana treść może skupiać się na promowanej ofercie lub przedstawiać określoną historię. Z reguły reklama trwa około kilkadziesiąt sekund, jednak w zupełności wystarcza to na zawarcie kluczowych i niezbędnych elementów treści. Proces udźwiękowienia jest ściśle uzależniony od scenariusza i autorskiej wizji projektu, ponieważ czynniki te znacząco wpływają np. na styl wypowiedzi lektora, dynamikę zmontowanego nagrania czy rodzaj wykorzystanej muzyki. Na etapie przygotowań następuje też dobór właściwych środków technicznych oraz poszczególnych realizatorów i wykonawców, włącznie z lektorem. Harmonogram całej produkcji musi być prawidłowo zaplanowany, aby zapewnić terminową i szybką realizację prac. Po ustaleniu i zatwierdzeniu wszystkich szczegółów następuje właściwa produkcja.
Profesjonalna produkcja
W procesie udźwiękowienia bardzo istotna jest realizacja nagrań, włącznie z rejestracją głosu lektora odczytującego kwestie narracyjne czy dialogowe. W naszej bazie dostępni są zróżnicowani wykonawcy, których możesz dobrać na podstawie wieku, płci, narodowości czy innych parametrów. Zależnie od potrzeb projektu, konieczne jest także zarejestrowanie ścieżek instrumentalnych czy wokalnych lub też zastosowanie gotowych utworów muzycznych. Podobnie wygląda to w przypadku wszystkich efektów dźwiękowych, które również można nagrać od podstaw lub skorzystać z gotowych plików. Po zarejestrowaniu całego materiału przystępujemy do jego postprodukcji i montażu. W naszym studio zawsze kreatywnie podchodzimy do każdego etapu udźwiękowienia, aby przygotować spoty i klipy zgodnie z wytycznymi. Możemy sami przygotować wszystkie nagrania bądź też pracować na dostarczonym materiale. Na koniec wydajemy gotowe pliki emisyjne. Zachęcamy do współpracy z SoundProve oraz kontaktu w razie jakichkolwiek pytań.